Własne plony z ogrodu – wybieramy siewnik do warzyw ręczny

Trud włożony w przygotowanie ogrodowych rabatek i odpowiednie wysianie nasion zaprocentuje po kilku miesiącach w postaci pysznych warzyw, które trafią z ogrodu wprost na nasz talerz. Brzmi zbyt pięknie? Niekoniecznie, jeśli uda nam się uniknąć podstawowych błędów, a do tego wyposażymy się w odpowiednie narzędzia. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Siewnik do nasion – czy jest potrzebny?

Dla wprawnych ogrodników wygodniejszym sposobem wysiewu może okazać się metoda ręczna, ale jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie, warto zaopatrzyć się w rozsiewacz ręczny. Poza samymi nasionami będzie to nasz pierwszy zakup. To sprzęt, który usprawni pracę, a przede wszystkim zagwarantuje równomierną dystrybucję nasion. Zbyt mała ich ilość spowoduje brak oczekiwanego efektu, zbyt duża – może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, bo rośliny nie będą w stanie wyrosnąć równocześnie. Siewnik do nasion będzie ułatwieniem np. podczas zakładania trawnika. Kilkaset metrów kwadratowych powierzchni to kilkanaście kilogramów nasion trawy – taką pracę wykonamy szybciej, mają do dyspozycji odpowiednie urządzenie. Mając siewnik i nasiona, możemy rozpoczynać pracę, ale warto od razu pomyśleć o nawozie.

Siewnik do nawozu ręczny, czyli nie tylko nasiona

Poza rozrzucaniem nasion, ważną kwestią podczas wysiewu jest zapewnienie odpowiedniego nawozu. Siewnik usprawni równomierną dystrybucję materiału odżywczego, bez potrzeby brudzenia sobie rąk. Wybierając miejsce wysiewu zwróćmy uwagę na wymagania poszczególnych gatunków roślin. Odczyn gleby, stanowisko względem słońca, nawodnienie – to wszystko ma ogromne znaczenie, aby cała operacja zakończyła się sukcesem. Pamiętajmy też, że nawet najlepszy siewnik do nasion nie pomoże, jeśli popełnimy błąd – np. wysiewając nasiona w nieodpowiedniej porze. Aby cieszyć się z efektów, i móc zbierać dorodne warzywa wprost ze swojego ogrodu, przygotowania musimy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepszy czas na wysiew nasion to zwykle okres kilku tygodni w roku – jeśli go przegapimy, pozostaje nam czekać do następnego sezonu.

Ręczny siewnik do nawozu i inne akcesoria

Podstawowy sprzęt potrzebny do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych. Oczywiście, kompletując wszystkie sprzęty przydatne w ogrodzie wydamy znacznie więcej, ale stawiając pierwsze kroki nie warto przepłacać – kupujmy to, co będzie nam faktycznie niezbędne. Rozsiewacz ręczny to z pewnością jedno z takich narzędzi, które w dodatku jest wielofunkcyjne, bo może być używane jako rozsiewacz do nawozu. Nawet, jeśli nie planujemy uprawy warzyw, dobry sposób rozprowadzania nawozu docenimy podczas pielęgnacji trawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here