Czy istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalne jw sklepie internetowym?

Z prowadzeniem sklepu internetowego nie wiąże się zbyt wiele formalności. Prowadzący tego typu działalność są zwolnieni z wielu obowiązków dotyczących właścicieli sklepów stacjonarnych. A jak jest z posiadaniem kas fiskalnych?

Kto nie musi posiadać kasy fiskalnej?

Wedle najnowszych przepisów osoby, które prowadzą jedynie sprzedaż przez internet nie muszą posiadać kasy fiskalnej, jeśli otrzymują zapłatę w formie elektronicznej. Jednakże, są pewne wyjątki, w których również sprzedawca internetowy jest zmuszony zakupić kasę fiskalną.

Wyjątki dotyczą handlu określonymi towarami. Przykładowo, jeśli handluje się płytami DVD czy CD, jak również innymi nośnikami danych, konieczne jest prowadzenie rejestru korzystając z kasy fiskalnej. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku używek. Dlatego też, jeśli zamierza się rozpocząć handel papierosami czy alkoholem koniecznie trzeba najpierw wyposażyć się w kasę fiskalną. Warto mieć na uwadze, że przepis dotyczy również większości napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu nie przekracza 1,2%

Również, jeśli w ofercie sklepu znajdują się perfumy lub sprzęt RTV konieczne jest rejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej, niezależnie od tego, czy chodzi o sklep stacjonarny czy też internetowy.

Sprzedaż osobom prywatnym

Warto zauważyć, że obowiązek posiadania kasy fiskalnej dotyczy tylko sprzedaży skierowanej do osób prywatnych. Niezależnie od rodzaju towaru, jakim handluje dany sklep, jeśli nabywcami są firmy lub przedsiębiorcy, obowiązek posiadania kasy fiskalne i nabijania na nią wszystkich transakcji nie istnieje.

Czy warto posiadać kasę fiskalną?

Wielu przedsiębiorców chce za wszelką cenę uniknąć obowiązku kupowania kasy fiskalnej. Okazuje się jednak, że korzystanie z niej nie jest wcale takie złe.

Przede wszystkim, dzięki kasie fiskalnej prostsza staje się ewidencja przychodów. Ułatwia to zdecydowanie prowadzenie księgowości w firmie. Jeśli zaś chodzi o cenę kasy, nie jest ona wcale przerażająca. Ponadto, jeśli dopiero zaczyna się przygodę z biznesem, można liczyć na znaczne dofinansowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here