Szafy rack

Z tego rodzaju meblem z pewnością spotkała się każda osoba związana z branżą IT. Szafy serwerowe to obowiązkowy element wyposażenia pomieszczeń, w których, jak sama nazwa wskazuje, przechowywane są serwery i inne urządzenia niezbędne w serwerowni. Zastanawiasz się, czym szafa rack różni się od standardowych mebli? Poznaj kilka najważniejszych informacji o szafach serwerowych.

Czym jest szafa rack?

Podstawową różnicą między szafą rack a zwykłymi szafkami jest jej budowa i wynikające z niej funkcje. Taki mebel ma specjalną obudowę z systemem mocowania z belkami rackowymi. Często jest wykonany z blachy stalowej i jest wyposażony w wentylację lub zamknięty system chłodzenia. Sporo uwagi poświęcone jest również zapewnieniu wysokiego poziomu stabilności. Dostępne są zarówno modele stojące, jak i wiszące.

Taka konstrukcja jest związana z tym, że szafki rack ze strony https://unotel.pl/ mają za zadanie chronić znajdujący się w nich sprzęt przed uszkodzeniem. Dodatkowo ważne jest zapewnienie urządzeniom optymalnych warunków do poprawnego funkcjonowania. Taki mebel ma też ułatwić utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Ponadto producenci często dbają również o odpowiedni system zabezpieczeń, który uniemożliwia dostęp do serwerów nieuprawnionym osobom.

Zalety szaf rack

Firmy teleinformatyczne, studia nagrań, laboratoria, urzędy, zakłady przemysłowe czy też nawet prywatne osoby stawiają na szafy rack nie bez powodu. Ten niepozorny mebel dzięki stabilności i systemom chłodzenia chroni przed poważnymi awariami w serwerowni, które mogłyby spowodować np. utratę ważnych danych i poważne zakłócenia w pracy firmy. Ponadto stworzenie urządzeniom odpowiednich warunków ma spory wpływ na poprawę ich wydajności.

Sporą zaletą szaf serwerowych jest również to, że znacząco ułatwiają utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Ma to związek w dużej mierze z tym, że są pojemnymi meblami. Ponadto specjalne przepusty kablowe pomagają w zapanowaniu nad chaosem w przewodach. Modele z oferty sklepu Unotel mają również wiele udogodnień, które mogą usprawnić pracę w pomieszczeniu, np. drzwi z tyłu szafki, ruchome osłony boczne czy też opcja montażu kółek.

Jak wybrać dobrą szafę rack?

Funkcjonowanie urządzeń i praca osób przebywających w serwerowni mogą przebiegać sprawniej dzięki obecności szafek rack, jednak tylko jeśli meble zostaną odpowiednio dobrane. Przede wszystkim zawsze należy stawiać na wysokiej jakości wyposażenie od znanych i cenionych producentów. Warto zatem zwrócić uwagę na opinie klientów i materiały wykorzystane do produkcji mebla.

Ponadto należy nieco uwagi poświęcić dopasowaniu wymiarów szafki do rozmiaru i ilości posiadanych urządzeń. Ważne jest przede wszystkim to, żeby wybrany model nie utrudniał korzystania z pomieszczenia np. ze względu na swoje gabaryty. Warto również postawić na meble z możliwością rozbudowy z wykorzystaniem kolejnych elementów pasywnych aktywnych. Szafka rack powinna po prostu odpowiadać wymaganiom sprzętu i pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here