Projektowanie linii kablowych w terenach zurbanizowanych

Gdy mówimy o zasadach projektowania linii kablowych w terenach zabudowanych lub zurbanizowanych, mamy na myśli normę PN-76/E-05125, która uzyskała oznaczenie N SEP-E-004. W poniższym wpisie poruszone zostaną najważniejsze kwestie dotyczące projektowania tychże linii elektroenergetycznych.

Izolacja i sposób ułożenia kabla

Do izolowania kabli wykorzystuje się powłoki z tworzyw sztucznych: PCW, LDPE (PE), MDPE, a zwłaszcza HDPE, który wykazuje największą odporność mechaniczną oraz najmniejszą przepuszczalność wilgoci. Kable z PCW osadza się najczęściej w rowach kablowych (z osłonami) lub w piasku. W warunkach zwiększonej wilgotności stosuje się powłokę HDPE.

Na stan izolacji i bezpieczeństwo osób ma wpływ głębokość ułożenia kabli w ziemi. Zgodnie z podaną normą:

  • 50 cm – to głębokość przewidziana dla kabli do 1 kV, które są montowane pod chodnikiem i służą do zasilenia oświetlenia ulicznego,
  • 70 cm – dla kabli do 1 kV, które są ułożone poza użytkami rolnymi,
  • 80 cm – dla kabli od 1 do 30 kV, które są ułożone poza użytkami rolnymi,
  • 100 cm – dla kabli powyżej 30 kV.

Jeśli istnieje potrzeba montażu kabla na mniejszej głębokości (np. dopływ do budynku), konieczne jest zastosowanie dodatkowej osłony izolującej.

Zasady układania kabli w osłonach

Osłona powinna być szczelna, odporna na działanie otaczającego środowiska, a także położona ze spadem w kierunku studni kablowej. W jednej osłonie powinien znaleźć się jeden kabel, aczkolwiek wyjątkiem są tu instalacje:

  • wielofazowe,
  • sygnalizacyjne,
  • elektroenergetyczne i sygnalizacyjne – w obrębie jednego urządzenia.

Projektowanie linii kablowych w osłonach rurowych powinno również uwzględniać ich kolor. W rurach niebieskich należy prowadzić kable o napięciu znamionowym do 1 kV, a w czerwonych, wyższym niż 1 kV.

Projektowanie linii w ciągach komunikacyjnych

Kable należy układać tak, aby ich położenie nie przecinało części dróg i ulic, które są przeznaczone do ruchu kołowego. Zgodnie z normą należy je prowadzić minimum 50 cm od krawędzi jezdni.

Jeśli jednak istnieje konieczność poprowadzenia kabli w obrębie dróg i ulic, należy je zaprojektować wraz z odpowiednimi osłonami na głębokości wynoszącej co najmniej:

  • 80 cm, jeśli napięcie znamionowe kabli wynosi do 30 kV,
  • 100 cm, jeśli napięcie znamionowe kabli przekracza 30 kV.

Należy pamiętać, że projektowanie linii kablowych powinno uwzględniać ich wymianę w taki sposób, aby nie naruszać powierzchni drogi, ani otaczającej ją infrastruktury komunikacyjnej.

Na stronie alterga.com można znaleźć ofertę firmy, która przygotowuje profesjonalne projekty linii kablowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here