Niewątpliwie, koszty prowadzenia sklepu internetowego są znacznie mniejsze niż prowadzenia zwykłego sklepu. Nie oznacza to jednak, że koszty te są niskie. Czasami wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Dotyczy to jednak jedynie dużych sklepów działających na dużą skalę.
Koszt prowadzenia biura
Przede wszystkim, aby prowadzić sklep internetowy potrzebne jest biuro. Jego prowadzenie wiąże się niestety z regularnymi kosztami. Jeśli wynajmuje się lokal biurowy, konieczne jest płacenie miesięcznego czynszu. Jego wysokość uzależniona jest oczywiście od powierzchni biura jak i od jego lokalizacji. Wydaje się więc, że warto wynajmować biura oddalone od centrum miasta, gdyż są po prostu tańsze. Ponadto, jeśli w sklepie nie jest zatrudnionych zbyt wielu pracowników nie jest potrzebny nam zbyt duży lokal.
Warto zwrócić uwagę, że często z powodzeniem można urządzić biuro we własnym mieszkaniu. W takim przypadku oszczędza się sporo na wynajmie biura. Jednakże, rozwiązanie to możliwe jest właściwie tylko wtedy, gdy sklep internetowy jest jednoosobową działalnością.
Koszt zatrudnienia pracowników
Oczywiście, im większe obroty sklepu, tym więcej pracowników on zatrudnia. Jednocześnie, rosną w takim przypadku również koszty utrzymania sklepu. Chodzi o to, że przecież pracownikom trzeba wypłacać regularne wynagrodzenie. Ponadto, konieczne jest odprowadzanie za nich odpowiednich składek.
Koszty uzyskania przychodu
Warto zauważyć, że wysokie koszty prowadzenia sklepu internetowego nie powinny przerażać. Okazuje się, ze ostatecznie nie są one wcale aż tak wysokie, gdyż większość wydatków można wliczyć w koszty. Oznacza to, że odejmuje się je od podatku.
Między innymi, w koszty działalności można wliczyć wynajem biura. Jeśli zaś pracuje się w mieszkaniu i tam ma się biuro, możliwe jest odjecie części kosztów związanych z wynajmem mieszkania. Podobnie zresztą można sobie wliczyć w koszty wydatek związany z wynagrodzeniem pracowników jak i ze składkami, które się za nich opłaca.