Faktoring eksportowy

Wiele przedsiębiorstw, myśląc o rozwoju i skalowaniu swojej działalności, rozważa wejście na nowe rynki zbytu, które dają ogromny potencjał do zwiększania sprzedaży. Warto jednak pamiętać również o ryzykach takiego kroku, które jednak mogą być zminimalizowane dzięki specjalnej odmianie faktoringu. Czym jest faktoring eksportowy i jak pomoże w zabezpieczeniu transakcji międzynarodowych?

Czym jest faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy to usługa świadczona przez profesjonalną firmę faktoringową https://pragmago.pl/, której nadrzędnym celem jest ochrona transakcji z międzynarodowymi partnerami, którzy często, nawiązując współpracę z nowym graczem na rynku, dyktują bardzo restrykcyjne zasady związane z terminem płatności faktury. Powszechne zjawisko przedłużających się nawet o 120 dni płatności sprawia, że przedsiębiorcy, którzy w zamyśle mieli rozwijać swój biznes, obawiają się o utrzymanie płynności finansowej. 

Rozwiązaniem jest faktoring eksportowy – usługa, w ramach której faktor wykupuje prawo do faktury, tym samym wypłacając natychmiast klientowi jej wartość, pomniejszoną o ustaloną wcześniej prowizję. Faktoring eksportowy zatem jest bardzo podobny do tradycyjnego faktoringu, jednak uwzględnia także specyfikę handlu międzynarodowego, który nierozerwalnie związany jest ze stratami walutowymi lub innymi przepisami prawa. 

Jak działa i dla kogo jest faktoring eksportowy?

Faktoring eksportowy to nie tylko wsparcie w utrzymaniu optymalnej płynności finansowej przedsiębiorstwa współpracującego z zagranicznymi podmiotami. To także rozwiązanie problemu różnic kursowych, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na finalne rozliczenie z kontrahentem. Jak to działa? Jeśli od wystawienia faktury do faktycznego uregulowania płatności mija 90 dni, wielce prawdopodobne jest, że kurs walutowy ulegnie zmianie. Jeśli zmiana kursu będzie niesprzyjająca dla polskiego złotego, w efekcie otrzymamy mniej pieniędzy, niż było to ustalone na początku transakcji. Faktoring walutowy niweluje to ryzyko poprzez natychmiastową wypłatę wartości faktury. Im szybciej więc zdecydujemy się na usługę faktoringu eksportowego, tym większe prawdopodobieństwo, że na nasze konto wpłynie oczekiwana wartość zapłaty za wykonaną usługę lub sprzedany towar. 

Kto zatem powinien skorzystać z faktoringu w wariancie eksportowym? Przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy dopiero wchodzą na rynek międzynarodowy bez ugruntowanej pozycji. To także świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wprawdzie są na rynku międzynarodowym od lat, ale sezonowo borykają się z niską płynnością finansową. Na końcu jest to narzędzie, które redukuje ryzyko różnic walutowych, co sprawia, że każdy przedsiębiorca realizujący interesy za granicą powinien rozważyć usługę faktoringu eksportowego. 

Faktoring transakcji międzynarodowych – największe korzyści

Największe korzyści wynikające z użycia faktoringu eksportowego? Przede wszystkim jest to narzędzie zabezpieczające przedsiębiorcę przed skutkami transakcji z nieznanym, zagranicznym kontrahentem. Takie sytuacje zdarzają się nadzwyczaj często, a wynik jest jeden – przedłużające się oczekiwanie na przelew lub co gorsza, przelewy i problemy z utrzymaniem odpowiedniej płynności finansowej

Dzięki usłudze faktoringu, przedsiębiorstwa stawiający pierwsze korki na arenie międzynarodowej może liczyć na błyskawiczny wpływ wartości faktury na konto, bez względu na ustalenia związane z zapadalnością faktury. Faktoring eksportowy to także narzędzie pierwszej linii weryfikacji. Faktor dysponuje odpowiednimi zasobami, by zweryfikować wiarygodność zagranicznego partnera, co pozwoli nam dobierać klientów w sposób bardziej przemyślany. Jeśli zatem rozważamy wejście ze swoimi produktami na rynek zagraniczny, koniecznie nawiążmy współpracę z faktorem w ramach faktoringu eksportowego. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here