Każda inwestycja posiada inne ryzyko inwestycyjne. Składa się na to wiele czynników. Do najważniejszych możemy zaliczyć m.in. rodzaj inwestycji czy jej okres. Jakie mamy rodzaje ryzyka w inwestowaniu? Czy możemy obniżyć ryzyko?
Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/ryzyko-inwestycyjne-wszystko-co-trzeba-wiedziec/
Czym jest ryzyko inwestycyjne?
Ryzyko w inwestycjach to jedna z podstawowych rzeczy w sytuacji kiedy nasza firma się stale rozwija. Warto pamiętać, że ryzyko to coś co jesteśmy w stanie wcześniej obliczyć i oszacować. Od oczekiwanej sytuacji waha się między tą poniżej naszych oczekiwań i powyżej. Jednak można ją zmierzyć. Jeśli nie możemy oszacować danych nie jest to ryzyko, a niepewność.
Rodzaje ryzyka w inwestycjach
Istnieje kilka głównych rodzajów ryzyka w finansach. Pierwszym z nich jest ryzyko biznesu. Jest to jednocześnie jedna z najszerszych kategorii. Wiąże się z tym jak firma radzi sobie w obecnej sytuacji gospodarczej, a także ze wszelkimi zmianami w branży.
Ryzyko walutowe powiązane jest z niepewnością związaną z kursem walut. Kolejnym ryzykiem związanym ściśle z finansami jest ryzyko stopy procentowej wynikające z ich zmian. Mają one ogromny wpływ w przypadku posiadania kredytu czy cen papierów wartościowych. Ryzyko kredytowe to także oddzielny rodzaj zagrożenia finansowego. Polega on głównie na niezdolności do spłacenia zaciągniętego długu.
Inne rodzaje ryzyka to:
- polityczne – związane jest ze zmianami jakie mogą wystąpić ze względu na prawo, które ciągle podlega uaktualnieniu. Wiąże się to także ze zmianą władz w kraju.
- finansowe spółek – powiązane jest ze stosowaniem dźwigni finansowej, która może mieć wpływ na zadłużenie firmy.
- płynności – uzależnione jest od instrumentów finansowych firmy jak chociażby akcje spółek.
Czy da się zmniejszyć ryzyko inwestycyjne?
Ryzyko inwestycyjne może zostać obniżone poprzez umiejętne działania prowadzone w firmie. Kluczową rolę odgrywa tu dywersyfikacja inwestycji. Jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest inwestowanie w przedsiębiorstwa z różnych branż, inwestowanie w różnych okresach, posiadanie zarówno akcji jak i obligacji. W głównej mierze chodzi o rozproszenie finansów na różne obszary dzięki czemu nawet jeśli jeden instrument finansowy będzie przynosić straty to inny może w tym samym czasie przynosić zyski.
Zobacz też: http://www.4core.pl/metoda-fuko-sposob-na-komunikacje-bez-konfliktow/