Profesjonalne centrum danych to rzecz, o której marzy nie jeden przedsiębiorca. Ściągnięcie z siebie ciężaru odpowiedzialności za bezpieczeństwo danych i aplikacji to naprawdę wielkie udogodnienie. Jako przedsiębiorca, nie musisz znać się na właściwym prowadzeniu serwerowni – od tego są profesjonalni inżynierowie i inni specjaliści, którzy dbają o wszystko 24 h 7 dni w tygodniu.

Jak wygląda Centrum Danych?

Na samym początku, musisz wiedzieć, że centrum danych to nic innego jak miejsce, którego zadaniem jest przechowywanie serwerów oraz zapewnienie im idealnych warunków. Serwery muszą być odpowiednio zasilane, chłodzone ale i bezpieczne. Do centrum danych dostęp mają tylko wybrane osoby, tak by zachowane były wszelkie normy bezpieczeństwa.

W profesjonalnym centrum danych wszystko musi być idealnie dopasowane – łącznie z podłogą, która jest w stanie właściwie zabezpieczyć okablowanie przed uszkodzeniem. Przestrzeń serwerowni to przede wszystkim szafy rackowe, które zawierają serwery. Szafy mogą być połączone w większe kontenery, które dodatkowo zapewnią utrzymanie właściwej temperatury. Aby zadbać o ich właściwą pracę niezbędne są klimatyzatory, a także monitoring oraz system gaszenia. Wszystko to ma ogromny wpływ na szybką reakcję w przypadku ewentualnych pożarów.

Jak to wszystko działa?

Aby kolokacja serwerów, miała sens muszą one działać 24 godziny na dobę. Niezbędne jest zapewnienie właściwego zasilania – to od niego zależy działalnie całej serwerowni. Konieczne jest zastosowanie dodatkowego zasilania, które będzie odporne na działanie warunków zewnętrznych oraz zapewni stałą dostawę prądu do wszystkich urządzeń.

Poza zasilaniem ważne jest także utrzymanie właściwej temperatury. Aby serwery mogły zapewniać efektywną pracę wszystkich komponentów, to muszą być odpowiednio chłodzone przez klimatyzatory. Najczęściej stosuje się rozwiązanie zimnych i ciepłych korytarzy, które gwarantują chłodzenie do wskazanej temperatury, pozwalają utrzymać właściwą wilgotność ale co ważne – dzięki precyzji dedykowanej systemom IT, gwarantują niezmienność warunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here