System mes w małej firmie

Nawet nieduża firma produkcyjna, którą teoretycznie łatwo zarządzać, nie ma szans na rozwinięcie pełni swojej wydajności, jeżeli produkcja nie będzie analizowana i kontrolowana za pomocą specjalistycznego oprogramowania mes. System mes znacznie odciąża osobę odpowiedzialną za kontrolę jakości i wydajności, a poza tym wykonuje te zadania znacznie precyzyjniej.

Jak system mes pozwala odzyskać kontrolę nad produkcją?

Nadzorowanie pracy maszyn i ludzi je obsługujących może być niemożliwe bez pomocy programu komputerowego. System mes sprawia, że można w pełni kontrolować na bieżąco to, co dzieje się na hali produkcyjnej. Nie ma potrzeby sprawdzania tego osobiście czy też telefonicznie, co z resztą i tak uniemożliwia zebranie pełnych danych o faktycznej wydajności. Program komputerowy zrobi to znacznie precyzyjniej.

Kolejna kwestia to łatwiejsze zarządzanie zasobami ludzkimi, w tym wypadku osobami, które bezpośrednio obsługują maszyny na hali produkcyjnej. Plan pracy danej linii produkcyjnej czy całego zakładu może być tworzony z każdego miejsca na ziemi i bezpośrednio przesłany do firmy. Dzięki temu pracownicy mają jasne wytyczne, a praca staje się o wiele bardziej efektywna.

Bieżące informacje z hali produkcyjnej

W małych firmach zdarza się, że dane na temat pracy konkretnej maszyny zbiera się ręcznie, za pomocą kartki i ołówka. Na szczęście można zrobić to znacznie sprawniej i skrupulatniej i to w czasie rzeczywistym, korzystając z systemu mes. Formularz do rejestracji pracy jest intuicyjny, zaś niektóre parametry można zebrać bezpośrednio z maszyny.

To pozwala wyeliminować błędy, przestoje, a także opanować awaryjne sytuacje i im zapobiegać. Na każdym etapie ma się również podgląd procesu produkcji, co znacznie wpływa na wydajność i dobre wykorzystanie czasu. Analiza zebranych danych pomaga podnosić poziom jakości, ale także produktywności.

Jaki system mes wybrać dla małej firmy?

Wdrożenie specjalistycznego oprogramowania w małej firmie nie będzie stanowiło problemu, jeżeli konkretny typ systemu będzie dedykowany właśnie niedużej firmie. Takie systemy mes są proste w obsłudze, intuicyjne i funkcjonalne. Ogromne znaczenie ma też to, by system był elastyczny.

Dzięki temu można w razie potrzeby wprowadzać nowe funkcjonalności zgodnie z tym, co będzie najbardziej praktyczne w małej firmie. Dodatkowo warto zdecydować się na system, którego twórcy proponują nie tylko pomoc przy wdrożeniu, ale także w czasie użytkowania.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na BSCC.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here