Sklep internetowy a dane osobowe

W prowadzeniu sklepu internetowego niezwykle ważny jest odpowiedni marketing. Bardzo często stosuje się tak zwany marketing bezpośredni, do którego wykorzystywane są dane osobowe poszczególnych klientów. Z też względu, wielu właścicieli sklepów internetowych dopuszcza się znaczących nadużyć.

Marketing mailowy

Jedną z najskuteczniejszych metod marketing jest dziś rozsyłanie maili reklamowych. W ten sposób można pozyskać bardzo wielu klientów. Warto jednak zauważyć, że maile wysyła się przede wszystkim do osób, które już skorzystały z usług sklepu. Właśnie dzięki temu bowiem sklepy dysponują danymi konkretnych osób. Jak się jednak okazuje, czasami sklepy rozsyłają maile do osób, których dane przetrzymują nie do końca zgodnie z prawem.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Wiele osób, które otrzymuje regularnie maile reklamowe nie wyraziło zgody na przetwarzanie ich danych osobowych, więc niejako maile te są wysyłane do nich nielegalnie. Ludzie ci najczęściej nie zgodzili się na to z tego względu, że nigdy nie zostali nawet zapytani o jakąkolwiek zgodę.

Właściciele sklepów internetowych czasem nie pytają o zgodę na przetwarzanie danych osobowych klientów, gdyż nie muszą tego robić, jeśli te dane wykorzystują jedynie do wystawienia rachunku czy też faktury. Jednakże, niewątpliwie, większość sklepów wykorzystuje dane również w innych celach, chociażby we wspomnianym marketingu mailowym. Nie sposób się zresztą temu dziwić, gdyż jest to tania i skuteczna metoda marketingowa.

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest po prostu dodanie na stronę internetową odpowiedniej klauzuli traktującej o wykorzystaniu danych osobowych. Tym samym, podając swoje dane klienci będą wyrażali zgodę na to, aby sklep mógł je przechowywać i wykorzystywać.

Rejestracja danych

Warto mieć również na uwadze, że wszelkie zbiory danych trzeba rejestrować w GIODO. Warto zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć nieprzyjemności. W zasadzie cały proces przebiega przez internet i nie zabiera zbyt wiele czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here