Dolegliwości jelitowe takie jak biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia to często pojawiające się problemy zdrowotne. Ze względu na swoją niespecyficzność mogą mieć wiele przyczyn. Co ciekawe w diagnozowaniu przyczyn dolegliwości jelitowych często bardziej problematyczne okazują się objawy przewlekłe i nawracające, niż nagłe i ostre. W tym przypadku zazwyczaj podstawowe badania krwi, czy kału, a także diagnostyka obrazowa związane ze stanem zapalnym nie wykazują odchyleń od normy. Co w takiej sytuacji można zrobić, gdzie szukać przyczyn uciążliwych objawów? Z pomocą mogą przyjść badania mikrobioty jelit.
Zaparcia / biegunki, bóle brzucha- przyczyny
Przyczyn problemów jelitowych jest wiele. Mogą być one spowodowane stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, przede wszystkim jelit, czy również obecności patogenów jelitowych. Wtedy dolegliwości są często nagłe i ostre. Natomiast długotrwałe problemy jelitowe często mają swoje podłoże w nieprawidłowym składzie mikrobioty jelit. Brak równowagi pomiędzy prozdrowotnymi bakteriami, a potencjalnie patogennymi mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości jelitowych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Objawy te często są przewlekłe lub krótkotrwałe, ale nawracające. Inną przyczyną problemów jelitowych z przewagą wzdęć, które pojawiają się po roślinach strączkowych, laktozie i niektórych warzywach i owocach to SIBO, czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.
Biegunki i ostre bóle brzucha- jak leczyć? Jakie badania wykonać?
Przyczyny nagłego pogorszenia stanu zdrowia zawsze powinno być jak najszybciej diagnozowane. W przypadku ostrych i nagłych biegunek i bólu brzucha, należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy występuje stan zapalny, który bezpośrednio może wpłynąć na zagrożenie zdrowia. W przypadku utrzymujących się lub ostrych, ale nawracających biegunek, badaniami diagnostycznymi, które wykorzystuje się to badanie z kału na patogeny jelitowe. Badania te pomagają w szybki sposób zdiagnozować stan, który wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia, które dopasowane jest do wyników badań.
Zaparcia lub biegunki i nawracające bóle brzucha- badanie mikrobioty jelit
Skład mikrobioty jelit oddziałuje na samopoczucie związane z układem pokarmowym. W związku z tym w przypadku nawracających lub długo utrzymujących się dolegliwości jelitowych, których przyczyna nie została zdiagnozowana, warto wykonać diagnostykę składu mikrobioty jelit. Nieprawidłowa ilość bakterii potencjalnie patogennych w stosunku do bakterii ochronnych, zazwyczaj ujawnia się takimi objawami jak zaparcia lub biegunki, bóle brzucha. Badanie mikrobioty jelit jest to badanie z kału, sprawdza ono skład bakterii jak i grzybów. Następnie na podstawie wyniku można dobrać probiotykoterapię, której celem jest odbudowa równowagi mikrobioty, a tym samym zmniejszenie dolegliwości jelitowych.
Wzdęcia, przelewanie, zaparcia lub biegunki- jakie badanie można jeszcze wykonać?
Podczas występowaniu uciążliwych wzdęć, razem z uczuciem przelewania, osłabienia, zaparciami lub biegunkami, badanie mikrobioty jelita grubego nie zawsze okazuje się trafne. W takim razie pytanie jak diagnozować przyczynę takich uciążliwych wzdęć, jak leczyć? W takim przypadku warto wykonać test oddechowy w kierunku SIBO, który potwierdzi lub wykluczy obecność przerostu i da wskazówki do leczenia lub dalszej diagnostyki.
Dodatkowe informacje: https://technonews.pl/czy-depresja-moze-byc-zwiazana-ze-stanem-jelit-najnowsza-technologia-w-medycynie/