Kiedy warto zmienić dotychczasowy outsourcing księgowości?

Prowadzenie księgowości w firmie jest konieczne. Bardzo ważne jest to, aby związane z tym obowiązki powierzyć profesjonaliście z doświadczeniem. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego, z czym oczywiście wiążą się liczne korzyści.

Kiedy warto zmienić dotychczasowy outsourcing księgowości?

Prowadzenie najróżniejszych ewidencji, archiwizowanie dokumentacji i składanie deklaracji to tylko niektóre z obowiązków osoby zajmujące się szeroko pojętą księgowością. Piastowanie tego stanowiska nie jest łatwym zadaniem w przypadku niewykwalifikowanej i niedoświadczonej osoby. Bardzo ważne jest zatem powierzenie tego typu zadań profesjonalistom. W przypadku małej firmy zatrudnienie własnej księgowej mija się często z celem i lepiej jest wówczas skorzystać z usług biura rachunkowego.

Jeśli do tej pory nie jesteśmy w pełni zadowoleni z usług wybranego zewnętrznego bura księgowego, to czas najwyższy zastanowić się nad jego zmianą. Na szczęście jest dużo firm oferujących outsourcing księgowości, dzięki czemu mamy w czym wybierać. Czasami oferta danego usługobiorcy jest ograniczona i lepiej jest wówczas rozejrzeć się za firmą świadczącą kompleksowe usługi.

Poprawność rozliczeń pod znakiem zapytania

W przypadku outsourcingu księgowości nie zawsze mamy gwarancję zadowolenia z jakości oferowanych usług. Nie ma sensu współpracować z kimś, z usług którego nie jesteśmy usatysfakcjonowani. Tym bardziej, jeśli mamy pewne wątpliwości co do poprawności rozliczeń.

Jeśli kwoty podatków będą podejrzanie za niskie czy też za wysokie, to czas najwyższy sprawdzić rzetelność i profesjonalizm biura rachunkowego. Może okazać się tak, że nie wywiązuje się ono ze wszystkim powierzonych obowiązków i jakieś koszty czy też przychody nie są rozliczane.

Uważaj, jeśli biuro rachunkowe nie udostępnia dokumentacji i stanu firmowych finansów

Jednym z powodów do zmiany biura rachunkowego jest nieudostępnianie przez nie stałego wglądu do firmowej dokumentacji i stanu finansów. Jeśli przedsiębiorca nie może w dowolnym momencie sprawdzić kwot przychodów i kosztów, powinna zapalić się w jego głowie ostrzegawcza lampka.

Przedsiębiorca powinien mieć stały dostęp do opcji takich jak drukowanie KPiR, sprawdzenie numeru kont urzędów, analiza finansów czy też pobieranie skanów faktur kosztowych. Jeśli tak nie jest, należy dobrze przemyśleć dalszą współpracę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here