Notebooki biznesowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przedsiębiorcy coraz bardziej zaczynają bowiem dostrzegać korzyści płynące z mobilnych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że na rynku zaczyna pojawić się coraz więcej tego typu urządzeń. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że można bezproblemowo kupić notebooka dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Czym zatem powinien charakteryzować się notebook biznesowy? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Wybieramy notebooka do pracy – czym się kierować?
Wydawać by się mogło, że do pracy potrzebny będzie przede wszystkim bardzo wydajny notebook, ale w praktyce wygląda to nieco inaczej. Oczywiście wydajność jest bardzo ważna, ale nie najważniejsza. Dużo ważniejsze jest chociażby to, aby kupować tego typu urządzenia od renomowanych procentów. Dzięki temu zakupiony produkt będzie bezawaryjny, solidnie wykonany i funkcjonalny. Należy więc kupować przede wszystkim świadomie. To wszystko składa się bowiem na wydajność i wygodę. Trzeba pamiętać o tym, że niekoniecznie sprawdzi się zakup najdroższego notebooka z najwyższej półki. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Tak naprawdę to biznesowe notebooki nie muszą mierzyć się z zadaniami, które wymagają dużej mocy obliczeniowej.
Praca na tego rodzaju urządzeniach opiera się przede wszystkim na przeglądarce internetowej, Excelu, komunikatorze oraz programach pocztowych i typowo biurowych. Nie ma także konieczności kupowania notebooka z nieprzeciętnie wydajną kartą graficzną. Jeśli chodzi zaś o procesor, to sprawdzą się nawet modele o niewielkiej częstotliwości, które pochłaniają nieznaczne ilości energii elektrycznej. Szkoda również tracić pieniądze na większą liczbę rdzeni. Do wykonywania czynności biurowych jak najbardziej wystarczającym wyborem będzie notebook z dwurdzeniowym i niskonapięciowym procesorem. Większe znaczenie ma już pamięć RAM. Zasada jest prosta – im jest jej więcej, tym lepiej. Zaleca się stawiać na modele z co najmniej 8 GB pamięci operacyjnej. Przechodząc do kwestii związanej z dyskiem twardym, godna polecenia jest nowsza technologia, czyli dyski SSD. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają szybki dostęp do danych, dzięki czemu aplikacje uruchamiają się niemalże w trybie ekspresowym. Przy dużych ilościach plików można zainwestować w zewnętrzne dyski sieciowe.
A co z ekranem?
Notebooki biznesowe powinny mieć matową matrycę, która nie odbija światła, przez co nie męczy się tak bardzo wzrok. Najczęściej wybór pada na modele z ekranem w rozmiarze 15,6 cala, co pozwala na wygodną pracę i zachowanie mobilności. Z kolei notebooki z mniejszym ekranem świetnie sprawdzają się podczas służbowych podróży. Osoby ceniące sobie duży obszar roboczy wybierają zaś ekrany o przekątnej 17 cali.