Jak dobrać właściwy kabel HDMI?

0
697

Obecnie stosowany standard HDMI pozwala na przesył wysokiej jakości obrazu ale także dźwięku, funkcja ARC, w którą wyposażone są obecnie telewizory pozwala na przesył dźwięku przez gniazdo HDMI.

Naturalnie możemy w ten sposób podłączyć soundbar, cały zestaw kina domowego przez jedno wejście, dzięki czemu nie potrzebujemy dużej ilości kabli. Telewizor będzie mógł odtwarzać dźwięk w formacie 5.1. Innym rozwiązaniem w przypadku użytku domowego będzie standard HDMI CEC, który umożliwia sterowanie wieloma urządzeniami podłączonymi kablami HDMI za pomocą jednego pilota.

Kable HDMI do obrazu wysokiej rozdzielczości 4K

Obecnie najczęściej wykorzystywany jest standard HDMI 2.0, w tym przypadku możemy przesyłać obraz w jakości 4K UHD, z pewnością będzie to standard dostosowany do większości obecnie produkowanych telewizorów. W tym przypadku otrzymamy rozdzielczość 4096 x 2160px, oraz 60 Hz odświeżania, jest to także standard stosowany także w przypadku płyt BluRay. Dodatkowo jest to kabel o przepustowości 18 Gb/s, który umożliwia przesyłanie 32 kanałów audio. Może się okazać iż jeżeli posiadamy w domu stary kabel HDMI w standardzie niższym niż 1.4, wówczas nie otrzymamy za jego pomocą odpowiedniej jakości obrazu w wysokiej rozdzielczości. Dlatego też należy sprawdzić jakiego rodzaju strumień chcemy odtwarzać, wówczas powinniśmy dobrać kable HDMI nowej generacji. Naturalnie jest to kabel który możemy poprowadzić wzdłuż listwy przypodłogowej, z pewnością będzie to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza jeżeli łączymy z telewizorem urządzenie dość oddalone przykładowo może być to konsola do gier. W przypadku kiedy w jednej listwie biegnie wiele kabli mogą wystąpić różnego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne, dlatego też warto wybierać kable z odpowiednią izolacją. Będzie to przykładowo siatka metalowa stanowiąca oplot kabla. Warto także sprawdzić końcówki, w tym przypadku końcówki pozłacane będą najlepszej jakości.W sklepach możemy zakupić obecnie kabel hdmi 5m, dzięki czemu będziemy mogli łączyć urządzenia stojące w innej części pokoju. Kabel tej długości dobrze sprawdzi się w przypadku kiedy nasz system odtwarzania czy też konsola jest nieco oddalona, naturalnie możemy wykorzystać także kable krótsze, dzięki temu unikniemy plątaniny przy naszym sprzęcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here