Ewolwenta koła zębatego – nie bez znaczenia dla budownictwa

0
353

Uzębienie ewolwentowe jest często stosowane w inżynierii mechanicznej do przekładni, ponieważ zapewnia korzystne zazębienie i jest łatwe w produkcji. Branża budowlana chętnie i często korzysta z tego, co powstaje poprzez kompleksowe dłutowanie wielowypustów w zakładach produkcyjnych.

Ewolwenta – czym jest i jak się wiąże z produkcją kół zębatych dla budownictwa?

W inżynierii mechanicznej ewolwenta jest używana prawie wyłącznie jako forma zęba do kół zębatych. Takie koła zębate nazywane są kołami ewolwentowymi. Zastosowanie uzębienia ewolwentowego wynika z jednej strony z korzystnego zazębienia (zazębienie dwóch kół zębatych). Z drugiej strony, ewolwentowe koła zębate mogą być wytwarzane ekonomicznie dla branży budowlanej ze względu na stosunkowo prostą geometrię narzędzia i frezy krążkowe do kół zębatych są tym, co pomaga w uzyskaniu takiego efektu.

Budowa ewolwenty

W przypadku uzębienia ewolwentowego kształt boków zęba składa się z dwóch ewolwent kół (zwanych w skrócie ewolwentami). Noże do nacinania kół zębatych stożkowych o zębach prostych – WMW MODUL ZFTK Konvoid 250 x 5 i 500 x 10 oraz Klingelnberg BF 201 i BF 203 również mogą okazać się niezbędne w tym procesie.

Sprawdź także: https://vidi.waw.pl/kola-zebate-i-dlutaki-jak-przedluzyc-ich-zywotnosc/

Ewolwenta jest konstruowana przez toczenie tak zwanej linii toczenia wokół koła podstawowego. Powstała krzywa trajektorii opisuje kształt ewolwenty. Dwie lustrzanie odwrócone ewolwenty poprzez dłutowanie zewnętrzne tworzą następnie podstawowy kształt zęba wykorzystywanego w branży budowlanej i nie tylko.

Rozmiar zęba – moduł

Aby scharakteryzować koła zębate dla budownictwa, a przede wszystkim upewnić się, że zęby dwóch kół zębatych mogą prawidłowo zazębiać się, jednym z najważniejszych parametrów jest tzw. moduł. Jest miarą wielkości zęba koła zębatego i jest zwykle podawany w milimetrach, a przepychacze do wielowypustów upewniają się co do jego prawidłowości wykonania. Tylko wtedy, gdy zęby kół zębatych są tej samej wielkości, a więc mają ten sam moduł, można je ze sobą sparować.

Czytaj więcej: Gwintowniki maszynowe wysokowydajne metryczne zwykłe | Tradensa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here