Czy odwrócona osmoza służy do wytwarzania wartościowej wody

Wiele osób w dzisiejszych czasach ceni sobie zdrowy tryb życia oraz dostęp do ekologicznej żywności. To jednak nie wszystko! Warto pomyśleć o tym, jak czystą wodę spożywamy na co dzień. Proces odwróconej osmozy podczas oczyszczania wody pozwala na pozbycie się z cieczy wszelkich soli w postaci jonów. Dzięki temu woda jest pozbawiona nawet do 99% zanieczyszczeń, które są najczęściej spotykane w tej cieczy.

Poddawanie wody procesowi odwróconej osmozy polega na przeprowadzeniu cieczy przez półprzepuszczalne membrany, w celu usunięcia zanieczyszczeń o nominalnej średnicy poniżej 1 nm. W tym procesie wykorzystuje się tzw. membrany osmotyczne.

Woda po odwróconej osmozie – jakie ma zastosowanie?

Jakość wody ma szczególne znaczenie w produkcji przemysłowej. Systemy odwróconej osmozy są z powodzeniem wykorzystywane w instalacjach uzdatniania wody przemysłu spożywczego i napojów, choć to niejedyne jej praktyczne zastosowanie. Ciecz oczyszczona w wyniku odwróconej osmozy jest wykorzystywana jako woda technologiczna w produkcji, na przykład w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, grzewczym, mikroelektronice, laboratoriach i wielu innych.

Na czym polega odwrócona osmoza wody?

Odwrócona osmoza to proces filtracji wody, podczas którego woda podczyszczona jest tłoczona pod ciśnieniem stycznie do powierzchni membrany odwróconej osmozy.

Dzięki temu cząsteczki wody są całkowicie oczyszczone, a zanieczyszczenia opuszczają membranę w postaci koncentratu, który zawiera większość usuniętych soli, zanieczyszczeń organicznych i właściwie niemal wszystkie mechaniczne.

Technologia odwróconej osmozy charakteryzuje się wyjątkową wydajnością i jest tanim rozwiązaniem do usuwania większości zanieczyszczeń z wody. Co więcej, odwrócona osmoza chroni instalację przed koloidami i osadami organicznymi.
Może być także stosowana dwustopniowo. Stosując odwróconą osmozę, jako drugi etap oczyszczania wody, można uzyskać odzysk wody i zmniejszyć ilość ścieków nawet o 50 procent.

Przeczytaj więcej – zastosowanie wyparek próżniowych: https://sdcenter.pl/zastosowanie-wyparek-prozniowych/

W zależności od  wymaganej jakości wody proces ten może być stosowany także w połączeniu z innymi metodami uzdatniania wody, jak wymiana jonowa lub elektrodejonizacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here