Utrzymywanie swojej strony internetowej w sieci wymaga przestrzeni na serwerze fizycznym lub wirtualnym. Korzystanie z hostingu w chmurze pozwala dobrze łączyć te dwa rozwiązania. Strona zatem nie działa na jednym serwerze, ale sieci serwerów udostępniających przestrzeń do przechowywania, gromadzenia i udostępniania danych. Firmy informatyczne bardzo często zajmują się wdrożeniami związanymi z serwerami dedykowanymi i obsługą administracyjną stron, ale rekomendują korzystanie z hostingu w chmurze, który daje większe możliwości. Warto zatem poznać 5 powodów, dlaczego warto korzystać z hostingu w chmurze.
Po pierwsze: Elastyczne rozwiązanie dopasowane do potrzeb
W sytuacji prowadzenia działalności biznesowej trudno przewidzieć jak dana kampania marketingowa zostanie odebrana i czy przyniesie oczekiwane rezultaty. Dzięki zastosowaniu hostingu w chmurze nie będzie problemu z dodawaniem zasobów i nie trzeba martwić się o to, że miejsca na serwerze po prostu zabranie. Takie sytuacje mają miejsce w przypadku korzystania z przeciążonych serwerów współdzielonych, gdzie każda najmniejsza przestrzeń jest wykorzystana i pozostaje niewiele możliwości na rozwój.
Po drugie: Firma płaci za zużycie danych, a nie niewykorzystaną przestrzeń na serwerze
Na wykonywanie projektów, tworzenie kopii zapasowych, czy udostępnianie plików firma potrzebuje określonej przestrzeni na serwerze. W przypadku serwerów dedykowanych opłaca się określone zasoby z góry, niezależnie od tego ile faktycznie zostaje wykorzystane. Zatem może się okazać, że wykupi się zbyt dużą przestrzeń, a tym samym niewykorzystane dane niejako przepadną. W przypadku hostingu w chmurze nie ma takiej możliwości, gdyż firmy informatyczne, projektowe, czy jakiekolwiek korzystające z sieci serwerów fizycznych i wirtualnych danego dostawcy płacą jedynie za wykorzystane zasoby, co pozwala zaoszczędzić wiele w skali roku.
Po trzecie: Awarie serwera są Ci niestraszne
Największą bolączką wszystkich serwisów są awarie serwera. W przypadku współdzielonego trzeba po prostu czekać aż problem zostanie rozwiązany. Serwer dedykowany to już większe możliwości, jeśli chodzi o szybkość jego ponownego uruchomienia, bądź w przypadku większej awarii skorzystania z kopii zapasowej, niemniej jednak tutaj również nie raz trzeba uzbroić się w cierpliwość choćby dlatego, że jest mniej wypracowanych mechanizmów i narzędzi naprawczych. Hosting w chmurze działa intuicyjnie, a w razie awarii dane w sposób niezauważalny mogą być przenoszone na mniej obciążony serwer, który nie uległ awarii. Sieć jest bardzo szeroka i obejmuje cały świat, gdzie rozlokowane są centrale hostingowe. To daje przedsiębiorcom gwarancję, że ich dane będą zawsze dostępne, a przynajmniej w 99,9% przypadków. Brak awaryjności nie jest tutaj chwytem reklamowym, gdyż rozwinięta sieć serwerów jest gwarantem bezpieczeństwa.
Po czwarte: Profesjonalne narzędzia do zarządzania środowiskiem w chmurze
Analiza działań biznesowych, ruchu na stronie czy zachowań konsumenckich może być prostsza na platformach działających w chmurze. Dostawcy hostingu często udostępniają narzędzia, które pozwalają na analizę danych w czasie rzeczywistym, co pozwala lepiej zarządzać swoją stroną i przewidywać, kiedy potrzebne może być okresowe zwiększenie zasobów, a kiedy prawdopodobne jest wykorzystanie mniejszej ilości przestrzeni serwerowej. Narzędzia takie jak Stream Analytics, czy Machine Learning umożliwiają podejmowanie bardziej trafnych decyzji biznesowych.
Po piąte: Automatyczne archiwizowanie danych
Najlepsze firmy informatyczne zajmujące się wdrożeniami oprogramowań i budową stron www zwracają uwagę, że wybór hostingu jest ważny także z punktu widzenia archiwizowania danych i dostępności do nich. W przypadku chmury wszelkie archiwizowane dane są zabezpieczone hasłem, a sam proces może dziać się automatycznie. Dzięki temu przechowywanie ich w dowolnej centrali hostingowej jest zabezpieczone przed atakami hakerskimi. Wiele firm oferujących hosting w chmurze zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa, które są tu najważniejsze. Oczywiście nie ma systemów w 100% pewnych, dlatego często firmy nie decydują się na przechowywanie wrażliwych danych na obcych serwerach.
Hosting w chmurze niewątpliwie może dawać wiele korzyści w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Stanowi przyszłość dla branży biznesowej, dlatego warto przejrzeć oferty największych dostawców.