cnc

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną produkcję bez uwzględnienia najróżniejszych maszyn CNC. Dlatego w Polsce bardzo wiele większych i mniejszych firm oferuje usługi CNC. Czym one są i dlaczego są nam tak potrzebne?

Ubiegły wiek przyniósł ze sobą prawdziwą rewolucję przemysłową. Odkryto najrozmaitsze nowe surowce. Opracowano także niezwykle skuteczne metody obróbki materiałów. Obecnie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt fabryki nieustannie produkują przeróżne elementy, które stanowią komponenty niezbędne do konstruowania przeróżnych produktów. Masowa produkcja przemysłowa stała się możliwa właśnie dzięki usługom CNC.

Obróbka CNC materiałów

Wraz z opracowaniem komputerów, możliwe stało się automatyzowanie najróżniejszych urządzeń – w tym także tych przeznaczonych do obróbki materiałów. Urządzenia CNC są to maszyny sterowane komputerowo, dzięki czemu ich pracę można zaprogramować. Po wgraniu programu, w którym zaprojektowana każdy nawet najdrobniejszy jej ruch, maszyna rozpoczyna pracę wykonując nieustannie powtarzające się sekwencje. Rola pracownika obsługującego maszynę polega na dostarczaniu odpowiedniego materiału, dbanie o jakość elementów skrawających w maszynie oraz wyjmowanie wyprodukowanych elementów. Oczywiście maszyny tego typu są stosunkowo drogie, niemniej inwestycja firm produkcyjnych w nowoczesny park maszynowy niemal zawsze przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Urządzenia te pozwalają na znaczące przyspieszenie procesów produkcyjnych, a niejednokrotnie nawet istotnie przyczyniają się do oszczędzania obrabianych surowców.

Cięcie laserem – coraz bardziej popularne

Wśród nowoczesnych maszyn sterowanych komputerowo należy wymienić także te wykorzystujące technologię laserową. Te zaawansowane technologicznie urządzenia mogą za pomocą wiązki lasera ciąć, wypalać lub grawerować najróżniejsze materiały, między innymi metale (także te hartowane), szkło, drewno, a także tworzywa sztuczne. Z jakich względów stosuje się cięcie laserem zamiast stosować do tego celu tradycyjne maszyny do obróbki mechanicznej? Otóż w praktyce okazuje się, że cięcie laserem ma mnóstwo bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim cięcie laserem odbywa się dużo szybciej niż ma to miejsce w przypadku obróbki skrawaniem. Podczas procesu cięcia powstaje minimalna ilość odpadów, co przyczynia się do oszczędzania materiału. Może w przypadku obróbki pojedynczych elementów nie miałoby to znaczenia, ale gdy mamy do czynienia z ogromnymi ilościami produkowanych detali, każda nawet najmniejsza oszczędność jest wielokrotnie skalowana, co przynosi wymierne zyski dla firmy produkcyjnej. Specjaliści z firmy Kelmet zwracają uwagę także na fakt, że podczas cięcia laserem, krawędzie materiału po przecięciu są nadtopione i są gładkie, dzięki czemu nie wymagają dodatkowej obróbki. To także bardzo istotna zaleta laserowych maszyn.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here