ograniczenie poboru

Spora ilość osób zastanawia się w jaki sposób ograniczyć pobór zaliczek na podatek dochodowy. Zastanawiamy się na czym to w ogóle polega, oraz kto może z tego skorzystać i kiedy można złożyć taki wniosek. Możemy na niego liczyć w momencie, gdy wysokość zaliczek jest niewspółmiernie wysoka do stosunku podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy. Dowiedz się więcej informacji na ten temat.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/ograniczenie-poboru-zaliczek-na-podatek-dochodowy-jak-to-zalatwic/

Ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy- jak skorzystać z ulgi?

O tym czy możemy zmienić wysokość zaliczek na podatek dochodowy decyduje przede wszystkim Urząd Skarbowy. Jeżeli chcemy skorzystać z takiej ulgi musimy wówczas: złożyć wniosek oraz uprawdopodobnić, że pobór zaliczek był niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku niezależnego od dochodu przewidzianego za ten rok podatkowy. Wówczas urząd będzie miał obowiązek wydania pozytywnej decyzji.

Ograniczenie poboru zaliczek – złożenie wniosku krok po kroku

Zaliczki miesięczne mogą być wysokie wówczas gdy: w drugiej części roku zamierzamy dokonać znaczących inwestycji, a w pierwszej części uzyskujemy znaczącą wartość przychodu. Dodatkowo mogą być one wysokie z powodu otrzymywania przychodów wyłącznie na początku roku, a w trzecim i czwartym kwartale nasza działalność nie będzie generowała przychodów lub będą one nieporównywalnie niskie. 

Może być to efektem obecnie panującej epidemii koronawirusa w naszym kraju. Urząd może wówczas ograniczyć zapłatę należności dotyczącą podatku, który należy obliczyć i płacić w formie zaliczek na poczet podatku dochodowego od osób prawnych i osób fizycznych. Do takiego wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają, że powinniśmy uzyskać taką ulgę. Wniosek możemy złożyć osobiście lub przez internet, z tym że w przypadku tej drugiej opcji będziemy musieli podpisać go kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź profilem zaufanym.

Ograniczenie poboru zaliczek – co należy podać we wniosku?

We wniosku powinniśmy podać przede wszystkim:

  • numer NIP
  • właściwy urząd skarbowy
  • pełną nazwę firmy oraz REGON 
  • imię i nazwisko oraz NIP ( w przypadku jednoosobowej działalności) 
  • pełną nazwę firmy i REGON (jeśli masz spółkę osobową)
  • adres siedziby firmy
  • zakres żądania – z jakiego tytułu chcesz ograniczenia poboru zaliczek oraz za jaki okres chcesz go uzyskać
  • opis swojej sytuacji
  • dołączone dokumenty potwierdzające argumenty wskazane w uzasadnieniu wniosku (są to np. rozwiązane umowy z kontrahentami, skan ewidencji VAT, pokazujące systematycznie spadające obroty lub księgi przychodów ze spadającymi przychodami).

Zobacz też: http://www.4core.pl/cele-w-zyciu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here